Wyobraźmy sobie, że Pola Lednickie symbolizują Polskę. Gdy spojrzymy na południe, zobaczymy Tatry i krzyż z Giewontu.  Na północy znajdziemy Bałtyk – Jezioro Lednickie. Droga III Tysiąclecia to odległość, którą trzeba pokonać, by dojść do znaku Chrystusa, czyli Bramy – Ryby. Ważnym punktem orientacyjnym na Polach Lednickich jest Dom Jana Pawła II. Świadomie budynek nazwaliśmy domem, a nie muzeum czy centrum. Pragniemy dzięki temu podkreślić żywą obecność Ojca Świętego Jana Pawła II wśród nas. Był on i jest duchowym opiekunem spotkań Lednica 2000. Po śmierci Papieża chcemy poznawać Jego myśl i żyć zgodnie z Jego wskazówkami.


Dom JPII należy do kompleksu zabudowań ośrodka lednickiego Laboratorium Wiary Jana Pawła II. Posiada dwie kondygnacje. Na parterze znajduje się jadalnia, a na pierwszym piętrze salon z kaplicą. Jest to miejsce spotkań pokolenia JPII, przeznaczone do studiowania nauki Papieża. W Domu znajdujemy również pamiątki, świadczące o więzi Jana Pawła II młodzieżą lednicką, takie jak Jego piuska, buty, sutanna, szkaplerz czy ręcznik.

" Ten Dom powstał również dla Ciebie! I jak Jan Paweł II czekał zawsze na młodych, tak i  my czekamy na Ciebie w Domu Jana Pawła II na Lednicy przez cały rok!!!